18. září
Příbram Klatovy
17:00
22. září
HC Písek Příbram
18:00

GM Příbrami Bláha nejen o spolupráci s Hradcem.

Počítá s Gengelem i Kutlákem.

Foto: hcpribram.cz


V minulých dnech bylo oficiálně oznámeno navázání trojúhelníkové spolupráce mezi extraligovým Mountfieldem HK, prvoligovým Kolínem a druholigovou Příbramí. O vizi, která k tomuto projektu vedla, hovoří pro hokej.cz generální manažer Středočechů Miroslav Bláha.


„Dohodnutá spolupráce mezi kluby tří nejvyšších soutěží je systémově nejideálnější propojení a fungování hokejových klubů, která nabídne našim mládežníkům možnost vyzkoušet si Chance ligu, případně i extraligu. Pointa je v tom, že nikdo nebude řešit, jestli jde o hráče Příbrami, Kolína nebo Hradce Králové. Daný hokejista bude mít zkrátka status domácího hráče,“ popisuje Bláha.

A další důležitá věc. V rámci tohoto partnerství nebudou Příbramští řešit tabulky. Koneckonců jeden z lídrů tamního oddílu Jan Tlačil se v nedávném rozhovoru pro hokej.cz nechal slyšet, že právě tabulky jsou podle něj největší brzdou českého hokeje.

V Příbrami se proto rozhodli konat.

„My v Příbrami nebudeme v rámci této spolupráce řešit tabulky a podobné věci. Vždy to budeme řešit mezi sebou tak, abychom se vzájemně dohodli. Chceme, aby to mělo smysl především s ohledem na vývoj hráče. Samozřejmě, že hlavním tahounem bude Mountfield HK," dodává generální manažer Středočechů.

Ptáte se, proč si hradecký Mountfield vybral ke spolupráci právě Příbram, třebaže měl po ruce několik klubů, které jsou zeměpisně podstatně blíže? Odpověď je jednoduchá – v Příbrami spoléhají na intenzivní práci s mladými hokejisty, kterou vedou respektovaní odborníci Jan Tlačil starší a Pavel Marek.

„V projektu Vojna pokračujeme. Tenhle servis je u nás srovnatelný s profesionálními soutěžemi.“ Miroslav Bláha

Ti jsou nosnými pilíři příbramského projektu s pracovním názvem Vojna. Ve druhé lize žádný další takový nenajdete.

„V projektu Vojna pokračujeme. My tedy zase nabídneme servis v A-týmu, dvoufázové tréninky na ledě pod vedením Jana Tlačila a Pavla Marka. Tenhle servis je u nás srovnatelný s profesionálními soutěžemi, všichni vědí, že se u nás trénuje podstatně více, než je většinou ve 2. lize zvykem. Trenéři se hráčům věnují, dbají na jejich vývoj a odstraňují nedostatky, kterých je v mladém věku stále dost,“ líčí Bláha.

Foto: Facebook HC Příbram

Této filozofii bude odpovídat také příbramský kádr pro nadcházející sezonu. Ten bude postaven zejména kolem mladých a talentovaných hokejistů. Chybět však nebudou ani místní stálice.

„Vzhledem k našemu směřování odehrajeme následující sezonu s velmi mladým kádrem. Nějaké posily každopádně jsou a budou, ale jejich jména bych si nechal na později. Jsem moc rád, že chuť pokračovat mi potvrdil Zdeněk Kutlák což je velmi charakterní hráč. To samé platí u Ládi Gengela, který už je dnes příbramským srdcařem."

„Chceme hrát moderní, poctivý a bruslivý hokej. Osobně doufám, že to bude s diváky,“ přeje si Miroslav Bláha.

„Vzhledem k našemu směřování odehrajeme následující sezonu s velmi mladým kádrem.“ Miroslav Bláha

Jak by taky ne, vždyť nedávno skončený ročník, který se ve druhé lize prakticky ani nerozjel, zanechal v klubových pokladnách velké trhliny. Příbram není výjimkou.

„Je jasné, že finance hrají velkou roli. U nás je A-tým sponzorován jen ze soukromých sponzorských zdrojů, projekt Vojna také něco stojí. Shánění financí je v době covidu opravdu oříšek. Hodně našich partnerů má problémy, někteří skončili, protože si už nemohou dovolit dávat do hokeje peníze,“ říká boss Středočechů.

A dodává: „I proto nám může spolupráce s Hradcem Králové a Kolínem pomoci posunout příbramský hokej zase o kousek dál.“

Foto: hctabor.com

V Příbrami to totiž myslí s nejrychlejším kolektivním sportem opravdu vážně. V jejich případě nejde jen o krátkodobé vzplanutí několika nadšenců. Cílem je vybudovat silnou a prosperující organizaci, která bude vytvářet podmínky pro růst kvalitních hokejistů.

S tím souvisí také profesionalizace trenérů.

„V současnosti máme čtyři trenéry s nejvyšší A licencí. Marek Čurila, Michal Dragoun a Jan Chudý se o její studium budou ucházet také. Takoví lidé něco stojí. Pokud chcete mládež posouvat dopředu, musíte mít trenérskou kvalitu a nikdo takový vám to nebude dělat zadarmo. Je to jejich povolání,“ hlásí generální manažer.

„Musíte si uvědomit, že když chcete vychovat opravdu silnou generaci, trvá to osm až deset let. My navíc nejsme velký klub, který by si v určitém věku posbíral nejlepší hráče z okolí, naopak si je musíme sami vychovat. Je navíc potřeba počítat i s tím, že nám odejdou za lepším, takže tu máme běh na dlouhou trať a strašně moc hodin práce navíc,“ pokračuje.


Jaké další novinky v Příbrami hlásí?

„Definitivně jsme dodělali vlastní hokejovou střelnici. Musím říct, že se mi velmi dobře spolupracuje s panem Slabou – šéfem příbramských sportovních zařízení. Díky tomu zpestříme mládeži tréninky i o jiná sportoviště, než byla zvyklá. Věřím, že tato spolupráce bude fungovat stejně dobře dlouhodobě.“

„Zároveň připravujeme druhý ročník příměstského letního hokejového tábora, kdy to odmakáme v takovém režimu, aby to bylo pro rodiče cenově zajímavé. Od září se konečně rozjedou sportovní třídy, kde bychom chtěli udělat většinu tréninků v rámci školy, aby děti měly čas i na jiné aktivity,“ vyhlíží Bláha.

Na následující ročník se nejen proto generální manažer Příbrami těší.

„Bude to zajímavá sezona, v hodně soutěžích bude sestupovat hodně týmů, takže od začátku půjde o hodně. Nikdo nebude nikoho šetřit, což bude pro fanoušky atraktivní. Do budoucna by se nám měla zvednout kvalita soutěží a snad začneme vozit i nějaké medaile,“ hlásí Miroslav Bláha závěrem.

Foto: Facebook HC Příbram


Partneři